Today's Wisdom

Wednesday, February 16, 2011

Review of Time4Learning

I am so excited to write this review.  Out of all the curriculum and products I have reviewed so far, this is one that my kids are begging me to keep!  They absolutely love doing their school lessons at Time4Learning.  My review wasn't due until the end of the month but we love this one so much that I couldn't wait any longer to share it!

Time4Learning is a convenient, online homeschool curriculum that combines education with interactive fun. Animated lessons, interactive activities, printable worksheets and detailed reporting make the learning system a top selection of the "Top 100 Educational Websites" list, year after year.

The Time4Learning program has been refined through years of feedback from educators, parents, and students. Lessons are presented at the student's pace by an automated system. The language arts and math lessons correlate to state standards. Science, social studies and art are also available as a bonus in most grades.

Kids love the computer, so let them learn on one! The Time4Learning curriculum gives preschool to eighth graders who are homeschooled the independence they crave, as they progress at their own pace. The program also helps kids who are homeschooled advance, by teaching with individualized learning paths that assure skill mastery.  I really hate the fact that it stops at 8th grade because my oldest son has finally found something that works for him completely!

Several of my favorite features are the automated grading, lesson plans and detailed reporting that track progress and make record keeping simple.  And, unfortunately I had to put the tracking progress into action.  I had a child who told me they had done their lessons for the day not knowing that I could check and see their progress on my Parent Login page.  It is so wonderful to be able to leave the kids to do their lessons and have a complete detail to look back at.  

You can sign up each child online at Time4Learning.  The cost is $19.95 per month and only $14.95 per month for each additional child.  That price includes Language Arts, Math, and in most areas science and social studies.

Would our family purchase a subscription to Time4Learning?  YES and we are converting as soon as this month's free trial is up!  The time it saves me in preparing and checking lessons is so worth every penny!!  Would you like to try Time4Learning out for yourself for free?  Then go here for more details!  

If I can answer any other questions for you, please let me know!

**Disclaimer:  I received a free month's subscription for all my children to Time4Learning in exchange for my review.  What you read here are my honest opinions!  Enjoy!**

No comments:

Post a Comment

Thanks for stopping by - let me know that you did!